top of page

Правда – джерело осявання

 

Правда - джерело осявання. Іван Дузь

 

Пам’ятаю одну з розмов  з моїм добрим приятелем Юрієм Сергійовичом Трусовим. Після письменницьких зборів, на яких обговорювались нові твори наших колег, ми продовжили бесіду, прогулюючись у парку імені  Т.Г.Шевченка. Був сонячний травневий день. Пахла соковита зелень. Величаво погойдувались дерева. З моря котилися озонні хвилі. Все настроювало на відкритість і щирість.

 

  — Ось кажуть наші брати-письменники,  —  розвивав свою думку про таємниці письменницької праці мій співбесідник,  — про незвичайне осявання. А звідки воно, це осявання? Звідки?  —  і з легкою усмішкою подивився на мене. Продовжував як вистраждане:   —Та це ж життя, наш досвід, правда життя. Я глибоко впевнений: джерело осявання — правда

 

     Юрій Трусов, котрому в ці квітневі дні (народився він в Одесі 3 квітня) виповнилося б вісімдесят років, був запальним, говорив полум’яно  і впевнено, безкомпромісно відстоюючи свої переконання. Так було і того разу. Він говорив про напади критиків на його роман «Хаджибей».

     Цитував звинувачення в антиісторизмі, тенденційності. І тут же називав мемуари істориків, полководців, праці російських та іноземних дослідників, згадував листи державних діячів.

 

— Я все порівнював, співставляв, по крихтах з’єднував правду, відкидав  відкриту і завуальовану брехню. А мої критики, не знаючи і сотої частини історичної правди, виносять моїй праці смертельний вирок.

 

 …Я згадав цю розмову, перечитуючи нині епопею Юрія Трусова. Я дивувався: скільки літератури перечитав, вивчив письменник, як пройнявся народними думами і піснями, зрозумів і розкрив характер історичних осіб і народних типів. Тут долі декабристів і грецьких гетеристів, російського і українського простолюду,полководців Суворова і Кутузова, Гудовича і Ланжерона, героїв битв і походів Кіндратата  Хурделиці, Василя Зюзіна, Івана Громова та багатьох інших.  Роман багатолюдний, насичений яскравими людськими характерами.

 

     Майже 40 років працював самовіддано і невтомно Юрій Трусов над своєю епопеєю. Вона принесла йому славу і ви

знання. Нагадаємо читачам, що роман  витримав вісім видань. У 1986 році він був висунутий на здобуття Державної премії  України імені Т.Г.Шевченка. Твору присвячено більш ніж двадцять статей. 

Шлях письменника Юрія Трусова  до визнання був довгим і важким.

 

  — Віршуванням,  — розповідав Юрій Сергійович, — я почав займатися з 10 років. У 14 років у мене уже був цілий  загальний зошит віршів. Ясна річ, наївних. Але, здається з цього усі починають. Жили ми тоді в Астрахані. Там відбулось моє перше доленосне  хрещення. Духовним батьком став цікавий поет – новатор, нині, на жаль, забутий Василь Васильович Каменський. Він мене вислухав і за дві зустрічі багато чому навчив. Перше,  що я запам’ятав на все життя: поезія-  це не розваги, а серйозна річ.

 

     Потім  друкувався в одеській періодиці. Молодий автор,закінчивши

судномеханічне відділення водного технікуму, працював кочегаром,

мотористом, слюсарем, пізнав трудове життя і почав відображати його

в нарисах, кореспонденціях, віршах.

 

     Ось і перша збірка віршів відрецензована, здана у видавництво. Та

спалахнула жорстока битва з фашизмом. Юрій Трусов пішов  у діючу

армію. Він був рядовим стрілецького підрозділу. А це завжди передова.

Це і битва за Сталінград і героїка Курської дуги. Це поранення і контузія.

І, всупереч усьому, дзвінкі патріотичні вірші. І нині вражаю нас своєю

сповідальністю «Фронтовий лист», «Десант», «Берізка», «Морю»,

«Фронтова дружба».

 

     Повернувшись з війни  в рідне місто, Юрій Сергійович повністю

віддається творчості. Одна за одною виходять його поетичні книги «Ранок на березі», «На вахті», «Рідний берег», «Морська билина».  До поета приходить визнання і …самобичування. Він незадоволений зробленим, він шукає себе в прозі, його тягне, магнитом тягне  історична тема - визволення  від поневолення Причорномор’я. Так возник задум історико-героїчної епопеї «Хаджибей», яка стала справою його життя, хоча було й чимало інших  — «Проникнення в таємницю», « Далина», «Зустріч з мрією»…

 

       Чесною, симпатичною людиною,справжнім другом, принциповим громадянином увійшов в наше читацьке життя Юрій Сергійович Трусов.

 

Іван Дузь,

доктор філологічних наук,

професор, літературознавець.

 

 

Іван Дузь
Александр Уваров, Аркадий Голышев, Иван Дузь, Юрий Трусов, Борис Нечерда, Анастасия Зорич, Нотэ Лурье, Лидия Селютина, Владимир Иванович.
bottom of page